ФАНТАСТИКА И РЕАЛНОСТ






вторник, 19 ноември 2024 г.

"ЧОВЕКЪТ И ОРЪЖИЯТА" И ТРИЦИТЕ

 

 

 


 

 Театърът, добър или лош, е проява на човешкия дух, другото е отпадъчен продукт от зърното, храна предимно за животните. Ще речете, какво общо може да има между тях. Е, има.

Оставям настрана главните въпроси около скандалната постановка на комедията на Б. Шоу: защо тъкмо тя е избрана и то за Народния театър и защо за режисьор е привлечен Малкович. Макар и в самата страна на чичо Сам от Холивуд вече да се носи уханието на споменатия растителен продукт, когато се прокисне. Чудно ми е как така  никой не отговори на тези въпроси или поне да каже кой е направил избора.

От прочетените откъси в интернет на комедията виждам, че простотията, нецивилизоваността на българите се доказва с липсата на хигиенни навици. Българите не обичат да се мият. Един от героите, български офицер с латинско име, упреква жена си, че всеки ден мие врата си. Вредна привичка. Така правели англичаните. Тук авторът на пиесата очевидно лукави. През викторианската епоха, продължила 63 години, на Острова е властвало убеждението, че честата употреба за хигиенни цели на водата е вредна за човешкия организъм. И –  забележете – за къпане в комедията комай никъде не става дума. Защо ли? Ами много просто – на Албиона през поменатата епоха и това е било смятано за вреден навик. Аристократите, хората от висшето съсловие са се къпели веднъж-дваж в месеца с хладка вода, а кирта си от тялото изтривали с…трици. А сапунът вече е бил познат. За какво са го употребявали англичаните и защо са предпочитали триците е друг въпрос.

Близко до ума е да предположим, че и самата кралица Виктория се е къпела веднъж седмично. С трици. Как иначе, след като тя се е славела като стожер на традицията и на властващите обществени нрави.

Днешните българи, знайно е, сме потомци на древните славяни, които и в далечния север са си правили бани вкопани в земята. Отношението към водата не се е променило през вековете.  Дори, така да се каже, е добило култов характер с приемането на християнството. Животът на православния българин е започвал с кръщаването в купела и завършвал с цялостно измиване на тялото на покойника. Така е било у нас, разбира се и по времето на викторианската епоха. Едно от кулинарните изделия на къщовната българка е къпаната баница. Ами атрактивното къпане на г-н Ганьо Балкански в Прага?

Че на автора на въпросната комедия познанията за българина са твърде оскъдни е пределно ясно. Очевидно това не го е притеснявало в желанието му да развлече родната си публика с простотията на някакви си нецивилизовани балкански субекти. Но интересно все пак: дали класикът Шоу, писал комедията си през викторианската епоха, се е къпал като другите веднъж в месеца? С трици?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар